SUURE IDAMAISE STIILINÄDALA KOKKUVÕTE JA TÄNUSÕNAD

Õpilased valmistavad hiina toitu

Sel õppeaastal otsustas õpilasesindus korraldada stiilinädala idamaade ainetel. Kuna enne kevadist vaheaega on kooli traditsioon olnud ka teatripäeva pidada, siis sel aastal need kaks ühendati.

13.aprilli kunstiõpetuse tundides oli 4.-9.klassi õpilaste ülesanne teha plakateid teemal “Minu uudised.” Mõned õpilased valisid teha seda idamaade teemal. See oli ka sissejuhatus algavasse idamaade stiilinädalasse. Plakatid on koolimaja koridoris mai lõpuni üleval ja kõikidele huvilistele uudistamiseks-lugemiseks (sh ka lapsevanematele).

16.aprill oli türgiaineline päev. Sten Egert ja Liis sisustasid vahetunnid Türgi ajaloo tutvustamisega, turbani sidumise õpetamisega ning Türgi linnade sõnasegadiku lahendamisega.

17.aprillil tutvustas Arli India kultuuri, usundeid ja vürtse. Oli võimalik erinevaid vürtse nuusutada, katsuda ja maitsta.

18.aprillil tutvustas Laura-Liisa Arvo abiga Jaapani pühi, samuraide tegemisi ning viidi läbi vastavasisuline viktoriin.

Huvijuht tänab siinkohal neid tublisid õpilasi, kes (on eelpool nimetatud ja) andsid panuse idamaade tutvustamiseks ning vahetundide sisustamiseks!

19. aprill oli Hiina päev. Õp. Hedi abiga valmistasid õpilased kokandustundides hiina toitu. Huvijuht tutvustas Hiina loodust, leiutisi ja suuremaid saavutusi. Teisel vahetunnil peeti maha keiser Mingi söömaaeg. Selleks ajaks olid valminud marmoriseeritud munad ja dim-šumid (hiina pelmeenid) hapukas kastmes. Selleks, et Mingi dünastia söömaaega ja traditsioone paremini tutvustada, oli Janari kehastunud keiser Mingiks ja Henri, Mattias, Arvo ning huvijuht olid keisrit teenindavad eunuhhid. Kolmandal vahetunnil tutvustasime teejoomise traditsioone ning pakkusime keiser Mingi õukonnas musta vürtsidega teed. Söögivahetunni ajaks valmisid õppeköögis õpilaste käe all sealiha magushapus kastmes ning nuudlid.

Huvijuht tänab siinkohal eunuhhe ja keisrit, et aitasite päeva korraldada! Huvijuht ja kokandusõpetaja kiidavad erilise tubliduse eest toidu valmistamisel järgmisi õpilasi: Henri, Samuel, Sten Egert ja Liis!

Reedel, 20.aprillil toimus suur teatripäev – sedapuhku siis idamaade aineline. Hommikul jagunesid õpilased loosi tahtel viide gruppi. Igal grupil oli kapten, kellel oli olemas lugu või läbiv teema, mida lavastatavas etenduses kajastada. Loosi tahtel sai iga grupp endale ka komplekti erinevaid märksõnu, mida oli vaja loodavas esitluses kasutada. Alguses tekitas see palju segadust ja lõi kõik plaanid segi, aga nagu hiljem selgus, oli nende märksõnade peale hea oma etendust üles ehitada. Lubatud oli kasutada kõiki erinevaid meetodeid, mida keegi suutis välja mõelda (draama, laul, muusika, tants, pantomiim, varjuteater jne). Varasematel aastatel on õpetajad eraldi oma etenduse teinud. Kuid sel korral loositi õpilaste soovil ka õpetajad erinevatesse gruppidesse (mille kapteniteks olid õpilased). Tingimuseks oli, et iga etendus kestaks vähemalt 10 minutit ning kõik need, kes olid kostümeeritud ja oma rollides, pidid saama seda sama rolli ka loodavas etenduses kajastada. Neile, kes polnud omale tegelaskuju ja kostüümi suutnud iseseisvalt valida, anti jooksvaid rolle, et erinevatest ajaloolistest ning muinasjututegelastest mingi terviklugu kokku tuleks. Kaks tundi oli aega oma etendusi lavastada ning ette valmistada. Kokkulepitud ajaks koguneti saali ning mängiti oma lavastused publiku ees maha.

Steni rühm esitas loo Türgi leiutajast, kes korraldas suure gala ja võttis vastu külalisi siit- ja sealtpoolt Peipsi järve. Tuli urgveelane Eestimaa soode ja rabade keskelt ning suur ussikuningas isiklikult. Toodi kingitusi. Kuulus leiutaja vaatas, kuidas oleks võimalik koodist üks korralik rehepeksumasin konstrueerida.

Arli rühm etendas loo libavürtsikaupmehest, kes uinutas valvurid oma maagilise mõduga ning läks lossi kööki vürtse müüma. Perenaisel oli vaja oma kasse toita ja ta jättis kaupmehe oma keedust valvama. Selgus aga, et see polnudki mingi kaupmees, vaid hoopis petis, kes marmoriseeritud munadega jalga lasi.

Karolini rühm esitas loo Iraani jumalanna Anahitast, kes päästis keiser Mingi juurest põgenenud eunuhhid näljasurmast.

Laura-Liisa trupp tõi lavale loo sellest, kuidas sõprust ei saa mõõta ega raamidesse suruda.

Liisu rühm esitas loo Hispaania printsessi põgenemisest ja sellest kuidas Türgi sultan printsessiga abielluda tahtis. Printsess ületas edukalt kõik takistused ning naases koju tagasi. Ta leidis, et kodu on maailma parim paik.

Peale lõunasööki oli idividuaalsete esitluste aeg. Kõigepealt esitati 2 muusikalist etendust. 1.-3. ja 8-9.klass tegid ühisnumbrina “Onu Ali” ja 7. klass esitas ka idamaise pala. Individuaalselt astusid enesetutvustusega üles Arli, Mattias, õp- Hedi ja huvijuht.

Päev jätkus suure idammade viktoriiniga, mida mängiti Arli eestvedamisel. Komisjon, kuhu kuulusid huvijuht, direktor, õp. Hedi, õp. Viive ja Sten Egert läksid samal ajal plaani pidama ja tähtsaid otsuseid vastu võtma.

Žürii otsused

Näitlejapreemiad:

Parim meesnäitleja – Sten Egert Liivak.

Parim naisnäitleja – Marleen Kons.

Meeldivaim lavahääl – õp. Ireen Lehtmets.

Parim rollilahendus – õp. Lea Tammiste.

Parim näitlejadebüüt (rõõmus madu) – Marten Kõrgesaar.

Grupipreemiad:

Ansamblimängupreemia – rühm nr 1, kapten Sten Egert Liivak

Loovuspreemia – rühm nr 2, kapten Arli Orlovski

Kõige õpetlikum lugu – rühm nr 5, kapten Laura-Liisa Toodre

Erinevate meetodite kasutamine – rühm nr 3, kapten Karolin Kons

Huumoripreemia – rühm nr 4, kapten Liis Villemsaar

Parim muusikaline esitlus – Onu Ali (1.-3. ja 8.-9.klass)

Individuaalsed esitlused:

I koht – õp. Hedi Jürgen

II koht – Mattias Kõrgesaar

III koht – Arli Orlovski

Suure idamaade viktoriini tulemused:

I koht – Laura-Liisa Toodre

II koht – Arvo Orlovski

Tasavägise mängu puhul me kolmandat kohta välja ei andnudki.

Huvijuht tänab ja tunnustab Sten Egert Liivakut, Liis Villemsaart ja Arli Orlovskit! Teie olite need õpilased, kes suutsid kõik 5 päeva kostüümi kanda ja enda valitud rollis püsida. Suur tänu!

Õhtul toimus koolimaja saalis idamaade disko. Mängiti seltskonna- ja strateegiamänge.

Kõiki eelpool nimetatud laureaate ja abilisi tänati ja tunnustati erinevate pääsmetega.

 

PEETRI KOOLI SUURT IDAMAADE STIILINÄDALAT TOETASID:

Alle-Saija Teatritalu

Ajakeskus Wittenstein

Paide Muusika- ja Teatrimaja

Järvamaa Muuseum

A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel

Eesti Ringhäälingumuuseum

Paide Spordikeskus

Järva-Jaani Savikelder

Tõnise Talu

Türi Rahvaspordimaja

Alpakafarm (Pärnumaal)

Peetri Kool tänab kõiki toetajaid teie abi ja usalduse eest!