Uus laps lasteaias

Ootame uusi lapsi lasteaeda harjutama alates 19. august 2024. Kõigile uute laste vanematele on saadetud e-mail infoga. Kui e-mail ei ole kohale jõudnud, võta ühendust annela.tammiste@peetrikool.ee.

ÜLDINE

Lasteaias toimuvad igas vanuserühmas lastele õppetegevused – muusika -ja kunstitunnid, kirjandusega tutvumine, mängimine, teatri tegemine jms. Koolieelse lasteasutuse riikliku õppekavaga saab tutvuda siin. Laste põhitegevuseks on mäng ning kõike uut omandatakse mängu kaudu, sh üldiseid käitumis -ja viisakusreegleid.

Lasteaias töötavad oma ala asjatundjad ning nende peamiseks ülesandeks on laste turvalisuse tagamine ning arengu suunamine. Kuigi lasteaias võib tekkida väiksemaid konflikte, on see normaalne, sest suuremas lastekollektiivis õpitaksegi eluks vajalikke sotsiaalseid oskusi. Murede lahendamisesse ning arengu toetamisesse kaasatakse lapsevanemad.

Lasteaia päevakava.

Lasteaia kodukord.

KODUNE ETTEVALMISTUS

Lapsevanemal, kes soovib oma last lasteaeda tuua, oleks hea esmalt ise lasteaeda külastada ning seal oma lapse tulevaste õpetajatega vestelda. Soovitatav on tutvuda lasteaia päevakavaga, et ka kodus last pisut harjutada päeva olulisi toiminguid umbes samal ajal tegema – söögikorrad, magamisaeg, mängimine jne.

Kindlasti on soovitatav ka kodus panna laps päeval võimalikult samal ajal magama kui lasteaiaski, enamasti on lasteaias lõunauinak kell 13:00-15:00.

Hea oleks ka, kui väikelast harjutataks potil käima ja lihtsamaid eneseteeninduse toiminguid (riietumine, söömine) ise tegema või selles algatust näitama. Laps, kes on mõnikord enne lasteaeda toomist olnud kas lapsehoidja või vanaema juures, kohaneb lasteaiaga lihtsamini – tal on juba olemas vanematest eemaloleku kogemus.

LASTEAIAGA KOHANEMINE

Iga laps kohaneb lasteaiaga ja vanemast eemalolekuga erinevalt. Pole olemas täpselt ühte aega, mille jooksul kõik lapsed on selleks valmis, kuid keskmiselt võtab see aega 2-4 nädalat.
Lapse lasteaiaga kohanemisel on soovitatav, et ema või isa tulevad esmalt koos lapsega lasteaeda teiste laste juurde mängima. Siis näeb laps ka oma tulevasi mängukaaslasi ja tutvub õpetajatega. Vanemal soovitakse esialgu lapse juurest eemal käia lühemat aega, nt üks tund. Kui laps on rahulik, võib teda jätta lasteaeda näiteks terveks hommikupoolikuks. Lasteaias magamist võib harjutama hakata siis, kui hommikupooliku mäng on möödunud rõõmsalt ja rahulikult. Kui lõunauinak lasteaias sujub tagasilöökideta, on soovitav lapsele järele tulla kohe peale magamist, umbes kell 15:00. Alles peale etapilist harjutamist on soovitav laps terveks päevaks lasteaeda jätta, kuid tuleb jälgida, et lapse päev ei kujuneks liiga pikaks – kell 8:00-18:00 on väikese lapse jaoks liiga pikk tööpäev.

LAPS KÄIB LASTEAIAS

Kui laps on juba lasteaias käimisega harjunud, toovad vanemad ta tavaliselt 5 päeval nädalas lasteaeda. Soovitatav oleks laps ühel päeval nädalas koju jätta, sest lapse tundlik närvikava vajab samuti puhkust. Pikad päevad väsitavad lapsi ning nii võib ta muutuda nutuseks, kergesti ärrituvaks või tihti haigestuvaks.

LAPSE RIIETUS LASTEAIAS

Millised riideid ja jalanõusid on lasteaias vaja?

 • Võimalikult naturaalsest materjalist mänguriided, et keha saaks hingata;
 • riided, mis on kergesti selga pandavad, et harjutada iseseisvust;
 • mugavad, paraja suuruse ja kergesti jalga pandavad sisejalanõud, mis on lahtise varbaosa ja kinnise kannaga ning soovitavalt jalatalda toetavad;
 • lapsele meelepärased magamisriided;
 • ilmale ning lapse jalasuurusele vastavad õuejalanõud;
 • terved, ilmastikule vastavad ja puhtad õueriided;
 • sportimiseks mõeldud riided ja jalanõud, mis on kapis riidest kotis;
 • varuriided, kui juhtub mõni õnnetus;
 • lisaks peaks lapse kapis olema kamm ning salvrätikud, kui laps kannab veel mähkmeid, siis ka varumähkmed.

Lasteaeda riideid valides tuleb arvestada sellega, et need võivad määrduda. Lisaks tuleb arvestada sellega, et õpetajale ei pruugi meelde jääda kõigi vanemate erisoovid riiete osas.

KODUSED MÄNGUASJAD LASTEAIAS

Väikelastele oleks soovitatav lasteaiaga kohanemise ajaks lasteaeda kaasa anda kodune kaisuloom, mis on unetunnil toeks ja julgustuseks asendamatu.

Suuremate laste puhul on rühmades tehtud oma reeglid, mis tuleb õpetajatega läbi arutada. Lasteaia mänguasjad on kõigile lastele mängimiseks.

MAIUSTUSED LASTEAIAS

Lastele ei anta lasteaeda kaasa maiustusi, nätsu vm. Laste sünnipäevade tähistamise soovist tuleb rühmaõpetajale teada anda, isetehtud toidud ei ole lasteaias lubatud.

LAPS JA KOKKULEPPED

Iga laps vajab kokkuleppeid, et ümbritsev maailm ei tunduks nii hirmutav ja hoomamatu. Kokkulepped peavad olema nii kodus kui lasteaias. Lasteaeda tulles peaksid lapsel olema selged mõisted: ei tohi, tule siia, räägime tasem, ära tee teistele haiget jne.

HAIGE LAPS

Haige laps (ka köhas ja nohus olev) lasteaeda tulla ei saa tema enda heaolu ning teiste tervise huvides. Lapse haigestumisest tuleb hiljemalt samal päeval kell 7:30 ELIIS keskkonna kaudu õpetajaid teavitada.

Kui teie laps lasteaias haigestub, teatab lasteaiaõpetaja sellest teie antud telefonil teile koheselt. Kui õpetaja on teile lapse tervise pärast helistanud ja teil lapsele järgi tulla palunud, siis palun tehke seda esimesel võimalusel. Haigel lapsel on oma kodus ja oma vanematega kõige parem paraneda. Laps vajab haigena rahu ja vaikust.

VEEL SOOVITUSI

 • Palume lapsevanemal jälgida ELIIS keskkonda ning rühmades olevat infot.
 • Telefoninumbri, e-maili, koduse aadressi vm muutumisel palume teavitada sellest rühma õpetajad.
 • Lasteaia õpetaja ning eripedagoog võivad anda tagasisidet, harjutusi vm, mille järgmisel on oluline koht lapse arengus.
 • Harjutage last võimalikult palju ise jala ringi liikuma, et lasteaias rühmaga õues jalutades ei tekitaks see lapsele raskusi.

Murede korral pöördu julgelt rühma õpetaja poole. Peetri Kooli personal annab endast kõik, et Sinu lapsel oleks turvaline ja tore aeg lasteaias. Lasteaed ja vanemad üheskoos saavad tagada lapse täieliku arengu.